Astronomicky krouzek

moderováno členy Grex Gredis Monachorum neboli MH kliky

Moderátoři: troolix, wenny, Mafi5bj

Re: Astronomicky krouzek

Příspěvekod moucha111 » pát 16. bře 2012 7:33:09

Skoda :( Včera večer kolem deváte byla viditelnost hodně dobrá. Mars na V,Venuše na Z a k tomu nádherný Sirius na J . A Měsíc vychází až k ránu.
moucha111

Příspěvekod wenny » stř 25. dub 2012 20:08:49

Na prodloužený víkend hlásí megateplo a tudíž snad i jasno na obloze. Měsíc zatím "prudí" tak akorát, tak kdyby měl někdo chuť můžeme na nějakém vhodném místě udělat další kolo astroeventu. ;) Akorát pondělí je nejisté, jdu na pohřeb pacienta- známého, tak to nemohu nic slíbit.
Obrázek
wenny

Příspěvekod moucha111 » čtv 26. dub 2012 6:42:12

Po celý tento víkend jsme na K. a nájezd je plně k dispozici. Potřebuji jen dát echo tel. neb budu mít internet až v pondělí.
moucha111

Příspěvekod Colonel74 » čtv 26. dub 2012 9:40:31

DObrej termin na pozorovani

http://www.astro.cz/clanek/5130

Ja jsem bohuzel mimo, ale snad hodim oko nahoru taky.
Nordic caching aneb S Nordicem za hranice vsednich dnu!
http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=8edd3b1c-4a39-42f4-8867-e7b59963c57f
Colonel74

Příspěvekod wenny » čtv 26. dub 2012 21:21:00

Colonel74 píše:DObrej termin na pozorovani

http://www.astro.cz/clanek/5130

Ja jsem bohuzel mimo, ale snad hodim oko nahoru taky.

jj, na lyridy mám nostalgický vzpomínky, jak jsme se cca před 15 lety spolu s personálem hradecké hvězdárny při čekání na to maximum v zimě na střešní terase snažili zahřát tekutým dopingem a skončilo to nakonec v kinosále promítáním kultovního (mezi zaměstnanci hvězdáren a astronomy) animáku "Kráva na měsíci" ;)

Zatím moc zájem není, přemýšlím, že bych v neděli nad ránem vyjel na Mužský na ty lyridy. K tomu je netřeba dalekohledu, pouze kempová židlička, deka a pro neřidiče tekutý doping za zahřátí. ;) Navíc cca kolem 4:20 by mohl vyjít záblesk Iridia a o cca deset minut později pak taky jedna poměrně raritní věc :shock:
Obrázek
wenny

Příspěvekod Colonel74 » pát 27. dub 2012 8:39:55

Wenny ten odkaz si zada prihlaseni. Jaka raritni vec to je?
http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=8edd3b1c-4a39-42f4-8867-e7b59963c57f
Colonel74

Příspěvekod wenny » pát 27. dub 2012 8:51:51

Colonel74 píše:Wenny ten odkaz si zada prihlaseni. Jaka raritni vec to je?

Okean O Rocket
Identification
USSPACECOM Catalog No.: 25861
International Designation Code: 1999-039-B

Satellite Details
Orbit: 627 x 651 km, 97.8°
Category: Rocket Body
Country/Org. of Origin: CIS
Intrinsic brightness (Mag): 2.7 (at 1000km distance, 50% illuminated)
Maximum brightness (Mag): 0.7 (at perigee, 100% illuminated)

Launch
Date (UTC): 06:38, July 17, 1999
Launch site: Baykonur LC45,
Kazakhstan
Launch vehicle: Zenit-2

Description
Flashing rapidly (2-3 times per second) - a very interesting object to observe!
Obrázek
wenny

Příspěvekod washar » úte 01. kvě 2012 22:44:45

Astronomie a čas, aneb odpověď na Dachovu otázku „KOLIK JE HODIN?“
v listingu Pohádkové cesty za pokladem.

Nedávno mě moje mladší dcera obšťastnila e-mailem se zajímavým odkazem na „unikátní hodiny“, vyznačující se nevídanou přesností.
V tu chvíli se mi vybavily vzpomínky na astronomická pozorování z klukovských let, kdy jsme o prázdninách jezdili na Úpickou hvězdárnu pozorovat meteorické roje Perseidy, nebo jsme pozorovali průběh zatmění slunce na zahradě mého strýce, nadšeného astronoma.
Přesný časový údaj je vždy základní podmínku úspěšného pozorování. Jak však získat přesný čas v 60. letech, kdy digitální hodiny nebyly dostupné a jediné, co jsme měli, byly běžné mechanické hodinky, na kterých bylo možné určit čas s přesností pouze na minuty? Jak získat přesný sekundový údaj?
Velmi jednoduchým, i když z dnešního pohledu poněkud úsměvným, způsobem.
V roce 1958 vznikla na území tehdejší ČSSR unikátní radiová stanice OMA 50, která nepřetržitě vysílala na dlouhých vlnách o kmitočtu 50kHz sekundové akustické impulzy, přesně takové, které známe z vysílání rozhlasu, např. před začátkem zpráv v celou hodinu (takové to tut, tut, tut, tut,tůůůt). Časový údaj OMY 50 byl velmi přesný, neboť byl synchronizován s cesiovými atomovými hodinami.
Šíření časové informace mezi nadšené pozorovatele pak bylo zajištěno obzvláště rafinovaným způsobem.
Na astronomickém pozorovacím stanovišti byl instalován reproduktor, napojený na běžný rozhlasový přijímač, naladěný na OMU 50, ze kterého se neustále ozývalo ono sekundové „tůtání“ Vedle reproduktoru seděl pozorovatel, obdařený dostatečným hlasovým fondem, který nahlas přiřazoval každému „tůtnutí“ číselnou hodnotu sekundy v dané minutě a v celou minutu i její číslo v hodině.
V praxi to vypadalo tak, že se do široka rozléhal duet reproduktoru a časoměřiče: „tut-jedna“, „tut-dva“, „tut-tři“ atd. a v celou, např. 36., minutu, „tůůůt-třicet šest“ a dále opět „tut-jedna“, „tut-dva“ a tak pořád dokola.
No a bystrý pozorovatel pak mohl změřené hodnotě pozorovaného jevu (při zatmění např. délce tětivy na slunečním disku, či údaji o intenzitě světla, měřené fotočlánkem) přiřadit přesný časový údaj.
Ono to vypadá legračně, ale výsledky našeho pozorování zatmění slunce byly tehdy dokonce publikovány v časopisu Vesmír.
Byly to krásné časy nadšení a touhy po poznání, mnozí z nás tehdy propadli přírodním vědám na celý život.
No a na závěr tedy ony „unikátní“ hodiny, jejichž přesnost je srovnatelná s těmi nejmodernějšími atomovými ;) .
Vydržte a nechte je chvíli tikat :!:
washar

Příspěvekod washar » úte 05. čer 2012 22:22:46

Možná bude někoho zajímat, že zítra, 6.6.2012 v časných ranních hodinách, bude pozorovatelný velmi vzácný astronomický úkaz, přechod Venuše přes Slunce. Další možnost pozorovat tento zvláštní druh zatmění budou mít až naši prapraprapravnuci v roce 2117, pokud se ovšem tento vzpupný druh, nazývaný zcela nelogicky Homo sapiens (Člověk moudrý), bude ještě na Zemi vyskytovat.
Bližší informace a odkazy na možnosti pozorování prostřednictvím internetu naleznete zde.
washar

Příspěvekod Colonel74 » úte 12. bře 2013 12:25:06

Colonel74

Příspěvekod wenny » úte 12. bře 2013 13:25:13

Ideální naplň pro Vítání jara na Kamenici ;)
Obrázek
wenny

Příspěvekod Colonel74 » pát 15. bře 2013 15:28:23

Samozrejme me napadlo, ze by se to hodilo, doufam, ze sebou vezmes kosmorouru? :)
Colonel74

Příspěvekod wenny » pát 15. bře 2013 19:08:54

Colonel74 píše:Samozrejme me napadlo, ze by se to hodilo, doufam, ze sebou vezmes kosmorouru? :)

Samozrejme, vypucuju sosovky a rouru vezmu ;)
Obrázek
wenny

Příspěvekod moucha111 » sob 16. bře 2013 12:14:07

Pokud bude dnes ( 16.3.2013) v podvečer jasno, vypálíme na Mužský kolem 18:30 juknout na kometu. Podmínkou je jasná obloha na Západě.Máme k dispozici monokulár 20-60x80. Není to sice žádná pecka ale lepší než pouhé oko. Pokud by měl někdo zájem, bude vítán. :-)
moucha111

Příspěvekod wenny » sob 16. bře 2013 20:11:32

moucha111 píše:Pokud bude dnes ( 16.3.2013) v podvečer jasno, vypálíme na Mužský kolem 18:30 juknout na kometu. Podmínkou je jasná obloha na Západě.Máme k dispozici monokulár 20-60x80. Není to sice žádná pecka ale lepší než pouhé oko. Pokud by měl někdo zájem, bude vítán. :-)

Alert mě dostihl mezi Rozvadovem a Plzní, takže se ženu 300 km, doma jen vysadím ženu a jedno dítě, naložím dalekohled a na Mužským ... prd! Kometa nikde, Olda nikde, akorát nějaká individua mi při pozorování dalekohledem svítí čelovkou do xichtu(sic!) :evil: ;)
Olda se nakonec našel, kometu jsem ovšem neviděl a musím říci, že ani bych jí dalekohledem bez předchozí domácí přípravy nenašel. Tak jsme aspoň s klukama skoukli klasiku - Měsíc a Jupiter se zajímavou konfigurací galileovských měsíců, pak nás zima a hlad vyhnali domů.
Ale byla to dobrá příprava na pozorování na Muší základně - vše je v cajku a funguje jak má. Tak hlavně aby nám vyšlo za týden počasí!
Obrázek
wenny

Příspěvekod kosmohill » sob 16. bře 2013 20:47:23

wenny píše:
moucha111 píše:Pokud bude dnes ( 16.3.2013) v podvečer jasno, vypálíme na Mužský kolem 18:30 juknout na kometu. Podmínkou je jasná obloha na Západě.Máme k dispozici monokulár 20-60x80. Není to sice žádná pecka ale lepší než pouhé oko. Pokud by měl někdo zájem, bude vítán. :-)

Alert mě dostihl mezi Rozvadovem a Plzní, takže se ženu 300 km, doma jen vysadím ženu a jedno dítě, naložím dalekohled a na Mužským ... prd! Kometa nikde, Olda nikde, akorát nějaká individua mi při pozorování dalekohledem svítí čelovkou do xichtu(sic!) :evil: ;)
Olda se nakonec našel, kometu jsem ovšem neviděl a musím říci, že ani bych jí dalekohledem bez předchozí domácí přípravy nenašel. Tak jsme aspoň s klukama skoukli klasiku - Měsíc a Jupiter se zajímavou konfigurací galileovských měsíců, pak nás zima a hlad vyhnali domů.
Ale byla to dobrá příprava na pozorování na Muší základně - vše je v cajku a funguje jak má. Tak hlavně aby nám vyšlo za týden počasí!

Alert me dostihl po navratu z lyzovani. Rekl jsem si, ze to je vhodna prilezitost poznat dalsi kolegy z mistni kliky. Pomohl jsem doma se vsim s cim pomoct slo a byl tak akorat cas dojet z kosmohillu na opravdicky kopec. :P
Hodil jsem na rameno fotak, stativ a batoh se serepetickama, na krk zavesil CELOVKU! a nahore se potkal a seznamil s mouchovymi, diky jejichz dalekohledu jsem videl vlasatici a diky svereposti jednoho hvezdofotografa, ktery nam vlastne ukazal, kde ji hledat, jsem si ji po sestupu na parkoviste taky preci jen jeste vyfotil.
Za celou dobu jsem nepotkal nikoho dalsiho s CELOVKOU, procez se me pojmenovani INDIVIDUUM osobne dotyka... :D :D :D
Naposledy upravil kosmohill dne sob 16. bře 2013 21:40:46, celkově upraveno 1
kosmohill

Příspěvekod wenny » sob 16. bře 2013 21:38:14

kosmohill píše:
wenny píše:

Alert me dostihl po navratu z lyzovani. Rekl jsem si, ze to je vhodna prilezitost poznat dalsi kolegy z mistni kliky. Pomohl jsem doma se vsim s cim pomoct slo a byl tak akorat cas dojet z kosmohillu na opravdicky kopec. :P
Hodil jsem na rameno fotak, stativ a batoh se serepetickama, na krk zavesil CELOVKU! a nahore se potkal a seznamil s mouchovymi, diky jejichz dalekohledu jsem videl vlasatici a diky svereposti jednoho hvezdofotografa, ktery se k nam pozdeji pripojil, jsem si ji po sestupu na parkoviste taky preci jen jeste vyfotil.
Za celou dobu jsem nepotkal nikoho dalsiho s CELOVKOU, procez se me pojmenovani INDIVIDUUM osobne dotyka... :D :D :D

Závist! ;) Škoda, že jsem se až nahoru na kopec taky nemohl vydrápat, anžto se to logisticky s dětmi, stativem a rourou nedalo zvládnout. Navíc mi jedno z dětí těsně před odjezdem na Mužský vyndalo z auta ČELOVKU, takže jsem byl na kopci potmě. Tedy ne úplně, občas na mě bliklo nějaký individuum. :lol:
Obrázek
wenny

Příspěvekod moucha111 » sob 16. bře 2013 21:48:56

Když jsme dorazili na kopec, již tam stepovalo a zimou podupávalo několik nedočkavců. Za chvilku jsme podupávali také. :( Flétna vyhrávala jedna radost, soumrak pokročil a kometa stále nikde. Už jsem začal demontovat okulár, když k nám přiběhl klučík s foťákem, že ji má asi vyfocenou. Na obloze sice nic ale display zářil jasně.Hoch naznačil směr, kterým fotil a opravdu po chvilce jsme měli i my kometu v dalekohledu. jej to bylo radosti. Pouhým okem na obzoru stále nic. Dole jsme potkali Wennyho, který mi vyčinil, proč neberu telefon.V tom kalupu jsem ho nechal doma a Falco asi spal. Tímto se ještě jednou omlouvám. ;) Na 23.3.2013 jsem poslal nahoru žádost o příznivé podmínky pro pozorování.
moucha111

Příspěvekod kosmohill » sob 16. bře 2013 22:07:01

...to je ona, INDIVIDUUM jedno POTULNÉ. :D
Přílohy
DSC_0855_sm.jpg
DSC_0855_sm.jpg (40.91 KiB) Zobrazeno 28420 krát
kosmohill

Příspěvekod wenny » sob 16. bře 2013 22:54:20

Krása! Gratuluji k úlovku! ;)
Obrázek