Astronomicky krouzek

moderováno členy Grex Gredis Monachorum neboli MH kliky

Moderátoři: troolix, wenny, Mafi5bj

Re: Astronomicky krouzek

Příspěvekod Colonel74 » sob 17. zář 2011 8:42:02

Bylo to krasne a poeticke, elementalove nam byli priznive nakloneni, takze jsme videli i more na mesici, a pak ze tam neni voda! :D Takze diky Wennymu za zasveceny a zaniceny vyklad, Martinum za fotodokumentaci a dopravu PV (potulneho vypravece), Moucham za azyl a obcerstveni. Opet moc prima akce, rad jsem vas videl.
Nordic caching aneb S Nordicem za hranice vsednich dnu!
http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=8edd3b1c-4a39-42f4-8867-e7b59963c57f
Colonel74

Příspěvekod Javar » sob 17. zář 2011 9:07:39

Bezva akce, díky všem :D .
Javar

Příspěvekod washar » ned 18. zář 2011 21:30:19

I já děkuji všem zúčastněným za příjemný a poučný večer.
Hned po příjezdu domů jsem si stáhl na radu Oldy Stellarium.Je to moc pěkná věc, krásně jsem si stím vyhrál, ale na autentické pozorování u Oldy, v přítomnosti přátel, to stejně nemá.
washar

Příspěvekod wenny » pon 05. bře 2012 14:49:20

Mám tenhle týden dovolenou, není problém pro zájemce uspořádat tuším VI. Astroevent. Trochu prudí měsíc, ale to to by se zmáklo...
Obrázek
wenny

Příspěvekod Javar » pon 05. bře 2012 15:57:32

Mám tenhle týden taky dovolenou a není problém se nějakého astroeventu zúčastnit. Popř. i schůze žíznivého výboru (středa je až ve středu a žízeň mám už dneska).
Javar

Příspěvekod wenny » pon 05. bře 2012 20:03:01

Javar píše:Mám tenhle týden taky dovolenou a není problém se nějakého astroeventu zúčastnit. Popř. i schůze žíznivého výboru (středa je až ve středu a žízeň mám už dneska).

Schůzi žíznivého výboru si dáme dneska s Javarem po 9.hodině v Enzu. Tak kdo chce, může "schůzovat" s námi. Cestou do hospody se možná stavím ve večerce u Vietnamců a koupím čokoládovou tyčinku Mars, ať na ní v hospodě můžeme koukat, když už jsme v tomto vláknu. :lol: :lol: :lol:
Obrázek
wenny

Příspěvekod moucha111 » úte 06. bře 2012 9:25:30

Ač nečlen Žíznivého výboru jsem všeho nechal a do Enza spěchal.Že jsem spěchal dost dokladuje i první pozice, kterou jsem poměrně hladce získal.Provokativní poznámku Javara:" Seš tu první nebo tu seš s nějakou jinou partou" jsem nekomentoval. ;) Když dorazil i Wenny, rozpoutalo se mohutné vzpomínání na různé staré PC hry. Už ani nepamatuji kdy naposled jsem někde seděl do zavíračky. :shock: I na astronomii došlo při loučení před Sokolovnou. Neplánované pohodové posezení ale ten astroevent by to chtělo.
moucha111

Příspěvekod washar » stř 07. bře 2012 1:28:31

Obvyklou večerní procházku jsme dnes s Ferdou pojali jako malý astroevent. Nádherná jasná obloha přímo vybízela k pozorování planetární podívané těchto dní. Vybaveni triedrem 10x40 jsme se vydali po naší oblíbené stezce údolím Jizery k doláneckému jezu a Zrcadlové koze. Ledy již odpluly, řeka se vrátila do svého koryta a zimu připomínaly jen ojedinělé zbytky sněhu ve stinných zákoutích.
S postupujícím soumrakem nabývaly hvězdy na jasnosti a celé obloze dominoval jasně svítící měsíc. Místo, kde se údolí řeky rozšiřuje a horizont je nízko, bylo zároveň dobrou pozorovatelnou celého astrálního představení.
Prvními pozorovanými aktéry bylo trio Jupiter, Venuše, Merkur, nalézající se v jedné přímce nad západním obzorem. Zatímco Jupiter a Venuše svou září jasně dominovaly celé západní obloze, maličký Merkur, pouhým okem sotva viditelný, již téměř zapadal. V triedru byl však pozorovatelný docela dobře.
Nejjasnějším objektem východní oblohy byl Měsíc, nacházející se téměř v úplňku a vlevo pod ním Mars, na nějž je v těchto dnech upřena pozornost především, vzhledem k výjimečně malé vzdálenosti od Země. Přestože, jak podotkl Wenny, měsíc svým jasným svitem trochu "prudil", i pouhým okem bylo patrné jeho oranžovo-rudé zabarvení. V triedru pak bylo možné náznakově pozorovat Mars i jako kuličku.
Když jsme se pak, plni nevšedních zážitků, vraceli k domovu, netušili jsme, že náš astroevent bude mít vskutku důstojné zakončení. Před naším domem se skláněl nad svým zrcadlovým "kanónem" o průměru cca 20cm a délce cca 1m Zdeněk Rail, náš soused a zanícený astronom. Kanón měl namířený na Mars a obklopen hloučkem zvědavců zaníceně vyprávěl o planetární podívané. Tak jsme s Ferdou vyslechli odbornou přednášku, ještě jednou se pokochali pohledem na Mars v podstatně větším zvětšení a vznášejíce se duchem v hvězdných výšinách jsme se odebrali domů.
Slavný matematik, fyzik a astronom Gauss, žijící na přelomu 18. a 19. století pravil: "Tajemný vesmír a hvězdná obloha musí okouzlit každého, jehož oko není vyhaslé a srdce okoralé".
Přílohy
Nadšený hvězdář.jpg
Nadšený hvězdář.jpg (17.2 KiB) Zobrazeno 31277 krát
washar

Příspěvekod kosmohill » pát 09. bře 2012 16:14:41

Washaruv prispevek me donutil zaregistrovat se (po nejake dobe anonymniho sledovani toho co se vlastne v regionu deje... ;) ).
Tedy ten nebesky tyjatr jsem samozrejme take zaregistroval, donutil jsem celou domacnost i nejblizsi sousedstvi zaklonit hlavu a odsouhlasit, ze to je parada, ale teprve precteni onoho Washarova pojednani dodalo (alespon v mych ocich) celemu astronomickemu ukazu patricny poeticky nadech. A to jsem to cetl teprve trikrat... :)
kosmohill

Příspěvekod wenny » sob 10. bře 2012 13:53:45

OK, příští týden, budou-li nám elementálové nakloněni (a měsíc už nebude - odbornou terminologií řečeno - tolik "prudit" ;) ) tak opráším svůj stroj a můžeme někam vyrazit. Pokud to vyjde, pak by bylo možno ideálně (reálně asi ne vše) viděti: fáze Venuše, Galileovy měsíce Jupitera, polární čepičky na Marsu (fakt jsou vidět), případně něco na terminátoru (rozhraní světla a tmy) toho Měsíce.
Merkur Washarovi závidím, to je pro pozorovatele záludná planeta...
Obrázek
wenny

Příspěvekod washar » sob 10. bře 2012 22:52:46

kosmohill píše:Washaruv prispevek me donutil zaregistrovat se (po nejake dobe anonymniho sledovani toho co se vlastne v regionu deje... ;) ).
Tedy ten nebesky tyjatr jsem samozrejme take zaregistroval, donutil jsem celou domacnost i nejblizsi sousedstvi zaklonit hlavu a odsouhlasit, ze to je parada, ale teprve precteni onoho Washarova pojednani dodalo (alespon v mych ocich) celemu astronomickemu ukazu patricny poeticky nadech. A to jsem to cetl teprve trikrat... :)

Pln rozpaků rdím se, rdím :oops:
takový kompliment si snad ani nezasloužím :!:
washar

Příspěvekod kosmohill » sob 10. bře 2012 23:42:17

washar píše:
kosmohill píše:Washaruv prispevek me donutil zaregistrovat se (po nejake dobe anonymniho sledovani toho co se vlastne v regionu deje... ;) ).

Pln rozpaků rdím se, rdím :oops:
takový kompliment si snad ani nezasloužím :!:

Rdíti se věru zač není,
je to vskutku milé čtení. ;)
kosmohill

Příspěvekod Colonel74 » ned 11. bře 2012 14:07:43

Pokud budu moct, rad bych prijel. Ktery den pripada v uvahu? Docela by me lakalo, pokud by Olda byl ochoten poskytnout zazemi sve Obseeeervatore :) Preci jen v tyhle zime vydrzet na vetrne fletne dlouho u dalekohledu by nebylo nic moc...
http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=8edd3b1c-4a39-42f4-8867-e7b59963c57f
Colonel74

Příspěvekod moucha111 » ned 11. bře 2012 22:28:53

Pokud nedojde k nepředvídané události, mohla by být odservatoř "Fliegeburg" vytápěna od úterý večera a budeme tam snad až do neděle. Vítány jsou jak hlavy astronomicky vzdělané, tak i prostí znavení poutíci.Pozor, máme černého psa, ve tmě naprosto neviditelného, tak nám ho prosím nezašlápněte. Zdraví a všechny zvou mouchy. ;)
moucha111

Příspěvekod Colonel74 » pon 12. bře 2012 11:34:53

Tak ze by DRDA?
Colonel74

Příspěvekod wenny » stř 14. bře 2012 15:11:29

Colonel74 píše:Tak ze by DRDA?

DRDA se mi nehodí, preferoval bych víkend, abych mohl vzít (starší) děti.
Obrázek
wenny

Příspěvekod Colonel74 » stř 14. bře 2012 15:31:14

Vikend tento i nasledujici je pro me bohuzel pasee. Tak tam budu v nepritomnosti :) Dneska stejne nejsou elementalove priznive nakloneni...
Colonel74

Příspěvekod moucha111 » čtv 15. bře 2012 7:27:11

pátek a sobota není problém, v neděli večer už asi pojedeme do M.H. Nemám na chatě zatím internet, tak bych potřeboval připadnou akci avizovat na mobil 7dva4 228 795.
moucha111

Příspěvekod wenny » čtv 15. bře 2012 21:28:19

Já to nakonec taky moc nadějně nevidím. Necháme to na Indy.
Obrázek
wenny

PředchozíDalší

Zpět na Geocaching v Ráji